Sleva:

37%

Black
BlackBlackBlackBlack
Technologie

Doprava zdarma
7987 Kč (Sleva: 37%)
4957 Kč
Cena bez DPH: 4097 Kč
Pro registrované (klubová cena)
4858 Kč

Vyber velikost

L
XL
XXL
Kat. číslo :44215903

Dostupnost na eshopu

MLXLXXL
Black
nedostupné
7 - 12 dníPoslední aktualizace skladu: 02.12.2020


Obecný popis

This rain jacket made from POLARTECNeoShell combines the ventilation, breathability and stretchability of a soft shell with the wear resistance and waterproofing of a hard shell. Our flagship model is equipped with plenty of practical features such as a front pocket that also acts as ventilation and zips that are arranged in such a way so they can be opened and closed without any interference from a backpack.

POLARTEC NeoShell
Is a highly functional material combining excellent ventilation, breathability, and stretchability of a soft shell, with the wear resistance and waterproofing of a hard shell.

Pocket ventilation
The pockets that are placed on either side also act as a ventilation. The inside of the pocket is lined with a mesh material to improve the jackets ventilating effect. Also the position these pockets are placed in such a way as to ensure they won't interfere when carrying a backpack, the design also takes into consideration the position of the hip belt and shoulder harnesses.

Hood design with 3 points of adjustment
The cord on the rear of the hood adjusts it horizontally, and the cords on the the side of the face correspond to the vertical adjustment. This makes for an excellent fit.

Hem cord adjustment
The drawcord is located along the hem. Each cord is adjustable using one hand, which means it can be tightened quickly with the sudden onset of wind and rain.

Knitted liner
The knitted liner follows the characteristics of the NeoShell ® membrane. One of the reasons to use a lightweight knitted fabric was to improved the jackets stretchability as well as it's moisture permeability. This fabric gives a high performance in intense activities with a lot of movement.


- Polartec -100% Nylon

Výrobce:

Karrimor
Záruční doba: 24 měsíců

Dotaz na produkt

Chtete-li nám poslat nějaký vzkaz, názor nebo dotaz, vyplňtě prosím následující formulář a stiskněte tlačítko Odeslat. Vyplníte-li platnou e-mailovou adresu, budeme vám moci zaslat odpověď.

Fotogalerie

  Karrimor  

XSSMLXL2XL3XL4XL
AObvod hrudníku869197 - 102107 - 112117 - 122127 - 132137 - 142147 - 152
BObvod pasu71 - 7676 - 8181 - 8686 - 9292- 9797 - 102102 - 107107 - 112

Rozměry výrobku

Hlídací pes

Zadání poptávky po nedostupné barvě, velikosti

Hlídaní ceny

V tomto okně můžete zadat barvu a velikost, která není dostupná a máte o ni záíjem, v takovém případě pak budete odesláni automatickým mailem jakmile tato barva a velikost bude dostupná. Dále také náš operátor zkusí zajistit artikl u jiného obchodníka. I v takovém případě dostanete informaci, že jsme schopní toto zboží zajistit. Dále je možno zadat cenu, kterou jste ochotni za tento artikl zaplatit a v případě, že prodejní cena tohoto artiklu klesne pod tuto Vámi zadanou cenu, tak o tom dostanete informaci. Pokud zadáte telefon, budete kontaktování v případě dostupnosti a nebo v případě příznivé ceny telefonicky.

 


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace