Při výběru spacáku si nejprve ujasněte, v jakých podmínkách ho budete používat. Jedete na léto pod stan nebo na zimní expedici do hor?

Základní dělení spacích pytlů je dle teplotního určení, materiálu, rozměrů, objemu a hmotnosti.

Jak dlouhý má být spacák?

Ve spacáku byste se neměli cítit stísněně. Měl by být o 15 – 20 cm delší než vy. Pokud bude příliš těsný nebo naopak nepřiměřeně velký, bude vám v něm zima. Výrobci často nabízí spací pytle v různých velikostech označených S, M, L apod. Menší varianty nebo dokonce speciálně pro ně navržené modely si pořizují hlavně ženy a děti.

Jaký spacák se hodí na kolo?

Pro cykloturistiku vybírejte spacák s co nejnižší hmotností a objemem ve složeném stavu. Každé deko navíc je na kole znát. U většiny ultralehkých cyklo spacáků nemůžete počítat s jejich využitím po celý rok. Pokud ale vyrážíte na kolo v létě, nemělo by vám vyšší teplotní určení spacáku vadit.

Jaký spací pytel vybrat do hor?

Na horách bývají i v létě nižší teploty. Do takových podmínek se hodí teplejší nebo tzv. třísezónní spacáky, které využijete od jara do podzimu. Na zimní túry a spaní na sněhu se určitě vybavte expedičním spacákem. Do náročných horských podmínek se vyplatí sáhnout po lépe izolujícím péřovém spacáku.

Dělení spacáků podle tvaru

Spacák deka - Dekové spacáky jsou vhodné do nenáročných podmínek, jako je příležitostné přespání v létě u táboráku nebo v chatě. Dostatek vnitřního prostoru zajišťuje vysoký komfort spánku. Rozepnutím zipu po celé délce dostaneme místo spacáku deku.

Spacák mumie -Tvar spacáku lépe kopíruje siluetu ležící postavy, eliminuje přebytečný vnitřní prostor a umožňuje tak jeho lepší zahřátí. K tomu pomáhá i stahovací límec a kapuce kolem hlavy, které zabraňují unikání tepla. Tyto spacáky jsou oproti dekovým skladnější a lehčí.

Značení teploty na spacáku

Na spacácích bývá uvedeno hned několik teplot. Komfortní, limitní a extrémní teplota. Muž o průměrné váze a výšce by se měl řídit zejména údajem těsně pod hranicí Komfortní teploty a ženy pak spíše nad touto hranicí Komfortní teploty. Při těchto teplotách se ve spacáku na vhodné izolující podložce a pod přiměřeným přístřeškem pohodlně vyspíte, aniž byste se budili zimou.

Maximální teplota (max)

Horní hranice komfortního rozsahu je teplota při níž se částečně odkrytý uživatel spacáku (standardní muž) ještě příliš nepotí. Tato teplota je vypočtena pro standardního muže (stáří 25 roků, hmotnost 70 kg, výška 1,73 m, tělesný povrch 1,83 m2) v poloze s pažemi mimo spací pytel.

Komfortní teplota (comf)

Spodní hranice komfortního rozsahu pro běžné uživatele spacáků spící v „relaxační poloze“ na zádech, kdy se nacházejí v tzv. teplotní rovnováze a nepociťují chlad. Týká se standardních podmínek použití. 

Limitní teplota (limit)

Spodní hranice, při které se zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacím pytli okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, ve skrčené poloze globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad.

Extrémní teplota (extréme)

Spodní teplotní hranice, při které zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, musí očekávat silný pocit chladu. Jedná se o teplotní hranici, při jejímž dosažení už není vhodné spacák využívat a může dojít i k podchlazení, nebo úpalu.

Výplňový materiál

Syntetické izolace

Syntetická izolační výplň lépe schne, je nenáročná na údržbu, vhodná pro alergiky a v současné době je nejpoužívanější výplní. Ve srovnání s péřovými izolačními výplněmi jsou levnější. Na trhu existují různé druhy umělých vláken. Ta nejlepší umělá vlákna již konkurují péřovým izolacím. Obecnou vlastností umělých vláken je jejich vyšší hmotnost a obtížnější komprese ve srovnání s peřím.

Péřové izolace

Tento přírodní výplňový materiál do spacáků má v porovnání s jinými materiály nejlepší termoizolační vlastnosti. Jejich nevýhodou je složitější údržba, vyšší absorpce vlhkosti a vyšší cena. Při výběru spacáku hraje roli množství použitého peří (udáváno v gramech), jeho plnivost (cca 600 – 800 cuin) a podíl prachového peří (např. hodnota 85/15 udává 85% podíl prachového peří). Čím kvalitnější spací pytel, tím větší podíl prachového peří s vyšší plnivostí.

Tyto spacáky mají výhodu, že v nich přečkáte mrazy i – 17°C, ale počítejte s těžší zátěží spacáku a s nevhodností pro alergiky.

Propustnost vody u spacáku může uživatele zaskočit ve vlhkém prostředí nebo při nocování pod širákem. Jeden z hlavních nedostatků péřové výplně spočívá ve vysoké absorpci vlhka, která může mít za následek snížení jeho tepelné izolace. Syntetika naopak téměř neabsorbuje vlhko a rychleji schne.

Údržba

Praní spacích pytlů je ošemetné, neboť při něm dochází ke ztrátě tepelně izolačních vlastností. Praní péřových spacáků se vůbec nedoporučuje, naproti tomu syntetické spací pytle občasné šetrné vyprání snesou. Nikdy by se nemělo používat suché čištění v čistírně, protože použité chemikálie mohou spacák vážně poškodit. Nejlepší je přistupovat k jeho čištění přesně dle instrukcí výrobce.

Textilní materiály, ze kterých jsou spací pytle vyrobeny, jsou konstruovány pro běžné praní a čištění (dle instrukcí výrobce na štítku).

  • po každém použití provětrat v rozepnutém stavu
  • skvrny čistit vlažnou mýdlovou vodou
  • pro praní použít speciální prací prášky a teplou vodu (ne horkou), po vyprání důkladně promáchat
  • poté spací pytel volně rozložíme a necháme vodu odkapat, pak ho necháme schnout a příležitostně s ním zatřeseme (hlavně péřové spací pytle)
  • nejlepší způsob uskladnění spacího pytle je rozložit volně nebo nechat viset na suchém, temném místě
  • při balení nerolujeme spací pytel, ale postupně vpěchujeme do obalu (nepolámou se vlákna)

Cena a životnost

Péřové spacáky mohou být v průměru dvakrát dražší než jeho syntetické protějšky se stejnou tepelně izolační hodnotou. Ty s péřovou výplní však mohou sloužit i 15 let. Průměrná doba životnosti syntetického spacáku při aktivním užívání obvykle nepřesáhne 4 roky.

Důležitá je i prodyšnost vzduchu, která je velice podstatným parametrem spacích pytlů. Vyšší prodyšnost oceníte především během teplých letních nocí.

Odebírejte naše novinky

Naposledy prohlížené produkty

Filtr